سه شنبه
1401/04/14
مرکز فروش 03154750439

فرش ایران جزو ممتازترین کالاهای نساجی جهان و ایران یکی از ۶ کشور قدرتمند صادرکننده فرش

به گزارش اقتصاد بر خط، علیرضا حائری افزود: پارسال ۹۰ میلیون مترمربع فرش ماشینی در کشور تولید شد که حدود ۶۰ میلیون مترمربع آن به مصرف داخلی رسید.
وی اظهار داشت: در صورتی که بازارهای صادراتی مناسبی برای این محصول بیابیم، تا ۱۲۰ میلیون مترمربع در سال ظرفیت افزایش تولید وجود دارد.

 

حائری تاکید کرد: دولت می تواند با ارائه وام های صادراتی، در نظر گرفتن تسهیلاتی برای بازپرداخت این وام ها، ارائه مشوق ها و تسهیل روابط تجاری با سایر کشورها به یاری صادرکنندگان این بخش بپردازد.


فرش ایران جزو ممتازترین کالاهای نساجی جهان

حائری خاطرنشان کرد: فرش ماشینی ایران جزو ممتازترین کالاهای نساجی جهان از نظر طرح، نقشه، کیفیت و رنگ بندی است و می توان با فراهم کردن بسترهای مناسب، جایگاه خوبی در بازارهای بین المللی کسب کرد.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران ادامه داد: قابلیت صادرات فرش ماشینی تا سالیانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار وجود دارد، اما رسیدن به این هدف نیازمند مهیا شدن بستر کار از جمله تامین نقدینگی و مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان است.

ظرفیت بالای بازار همسایگان

حائری به ظرفیت بالای بازار همسایگان اشاره کرد و یادآور شد: ۱۵ کشور در اطراف ایران با جمعیتی افزون بر ۶۰۰ میلیون نفر قرار دارند که ایران تامین کننده فقط ۲ درصد وارداتشان است؛ در این میان ۶۰ درصد صادرات فرش ماشینی به این کشورها انجام می شود.

وی ابراز امیدواری کرد، با تقویت ارتباطات تجاری با این کشورها، همچنین برقراری تعرفه ترجیحی دوجانبه با آنها و کاهش تعرفه واردات، در شرایط کنونی تحریم ها بتوان به افزایش صادرات فرش ماشینی و رونق تولید دست یافت.


باوجودمحدودیت ها این صنعت فعال است

ایران در بین ۶ کشور صاحب سبک و قدرتمند در عرصه فرش ماشینی جای دارد و با وجود همه محدودیت‌های اقتصادی، تولیدکنندگان با غیرت کشورمان توانسته اند این صنعت را فعال و تولیداتش را بروز نگه دارند.

آمار ۱۰ ماهه سال ۹۷ محصولات حوزه نساجی و پوشاک حاکی از صادرات حدود ۲۶۰ هزار تن به ارزش ۹۵۵ میلیون دلار و واردات ۱۰ ماهه در این حوزه ۳۳۹ هزار تن به ارزش ۹۴۷ میلیون دلار است.

منبع: ایرنا

  
 
 

سایر خبرها

خبر قبلی  ـــــــــــــ  خبر بعدی

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب