یکشنبه
1400/09/14
مرکز فروش 03154750439

نحوه درست کردن یک شامپو فرش خانگی


 

 

چگونه در منزل ، یک شامپو فرش خانگی درست کنیم ؟

 

تمیزی و پاکیزگی فرش ها ، مسئله مهمی برای بسیاری از خانم های خانه دار می باشد .

فرش های خانه همیشه در معرض کثیفی هستند مخصوصا فرش هایی که در مناطق پر تردد خانه چون راهرو و آشپزخانه پهن شده اند. به همین دلیل تمیز کردن منظم آن ها مهم است.

داشتن فرشی تمیز و عاری از لکه و بو؛ بدون استفاده از شامپوفرش های شیمیایی تجاری نیز ممکن است. تمیز کردن مکرر نه تنها باعث نو به نظر رسیدن فرش می شود بلکه به کاهش کثیفی ها و آلودگی هایی که می توانند موجب بیماری شوند نیز کمک می کند.مشکل اینجاست که شامپو فرش های تجاری و شیمیایی پر از مواد سمی شیمیایی هستند که برای خانواده مضر می باشند.

 بنابراین  بهتر است ، دفعه بعد که می خواهید فرش خود را تمیز کنید بهتر است شامپو فرش خود را تهیه کنید. با دستورالعمل های زیر می توانید یک شامپوفرش خانگی و سازگار با محیط زیست داشته باشید و از تمیزی فرش های تان لذت ببرید.

با مواد اولیه طبیعی شامپو فرش خانگی درست کنید

تهیه شامپو فرش خانگی بسیار آسان بوده و با موادی که در خانه دارید می توانید آن را درست کنید. تهیه این شوینده خانگی هزینه کمی داشته و حتی از محلول های شیمیایی نیز کم هزینه تر است.

تذکر مهم : قبل از شستشوی فرش ها با شوینده های خانگی ، ابتدا مقداری از محلول خانگی خود را در گوشه ای از فرش های خود امتحان کنید.

 شوینده خانگی و طبیعی ماشین فرش شویی

اگر برای شستن فرش از ماشین فرش شویی استفاده می کنید دیگر لازم نیست از شامپوفرش های شیمیایی استفاده کنید. در ادامه دستورالعملی به شما معرفی می کنیم که می تواند برای شستشو عالی باشد. شما نیز می توانید این روش را با مواد ارزان موجود در خانه تهیه کنید.

مواد لازم:

 • 2 قاشق غذاخوری آمونیاک
 • 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی
 • 2 فنجان الکل
 • چند قطره از روغن گیاهی دلخواه

مواد لازم را در یک سطل مخلوط کنید و سپس آن را با آب گرم پرکنید و این محلول را به مخزن ماشین فرش شویی خود اضافه کنید.این مخلوط غلیظ نیست بنابراین نیازی به افزودن آب اضافی در مخزن نخواهید داشت. این محلول نه تنها برای شستشوی فرش بلکه برای تمیز کردن کف خانه و حمام نیز استفاده می شود.

 شوینده خانگی مرکبات

بسیاری از شامپوفرش های تجاری موجود در بازار از آنزیم برای از بین بردن لکه و آلودگی استفاده می کنند. در ادامه یک دستورالعمل آنزیم دار به شما معرفی شده است.

تهیه این روش کمی وقت و حوصله می خواهد اما پس از استفاده از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

مواد لازم:

 • 7قاشق غذاخوری شکر قهوه ای
 • یک و یک دوم فنجان پوست لیمو و پرتقال
 • 1 لیتر آب
 • 1 شیشه یا بطری بزرگ برای مخلوط کردن مواد

شکر قهوه ای را در ظرف مورد نظر بریزید. پوست لیمو و پرتقال را اضافه کنید و در نهایت آب را اضافه کرده و درب ظرف را ببندید. ظرف را به خوبی تکان دهید تا مواد با یکدیگر مخلوط شوند و سپس درب ظرف را نیمه باز بگذارید.

این کار باعث می شود تا گازهای اضافی خارج شده و ظرف منفجر نشود. این محلول را تا 3 ماه به حال خود رها کنید. پس از گذشت 3 ماه محلول را در ظرف اسپری ریخته و روی لکه ها اسپری کنید و با یک دستمال تمیز و خشک لکه ها را تمیز کنید. مدتی صبر کنید تا فرش خشک شود و سپس جاروبرقی بکشید تا آلودگی ها از بین بروند.

 شوینده خانگی فرش های ماشینی

فرش های ماشینی با الیاف مصنوعی، عمده ترین فرش موجود در بازار را شامل می شوند و به دلیل استحکام، دوام، مقاومت در برابر لکه و مقرون به صرفه بودن از محبوبیت بالایی برخوردار است. نگهداری فرش ماشینی نسبتا ساده است و به همین دلیل این دستورالعمل برای تمیز کردن چنین فرش هایی مناسب است.

مواد لازم:

 • 9 فنجان سرکه سفید
 • 9 فنجان آب

مواد را در سطلی بزرگ ریخته و خوب مخلوط کنید و این محلول را در ماشین فرش شویی خود اضافه کنید و طبق دستورالعمل های سازنده ماشین، کار تمیز کردن فرش را آغاز کنید. توجه داشته باشید که فرش هایتان را خیلی خیس نکنید زیرا به فرش آسیب رسانده و آن را جمع می کند.

 اسپری شستشوی فرشاسپری شستشوی فرش

با وجود بچه در خانه فرش ها زود به زود لکه دار می شوند. شامپو فرش های تجاری موجود در بازار مواد سمی شیمیایی را به سیستم تنفسی اعضای خانواده وارد می کند و به سلامتی آسیب خواهد زد.

استفاده از این اسپری خانگی آسان بوده و آلودگی و لکه های فرش را ازبین می برد. این محلول همچنین برای شستشوی فرش و دیگر تشک های سفت به کار می رود.

مواد لازم:

 • 1 فنجان سرکه سفید مقطر
 • 2 فنجان آب گرم
 • 2 قاشق چای خوری نمک
 • 15قطره روغن گیاهی دلخواه

آب و سرکه را درون یک بطری اسپری بریزید. نمک و روغن را نیز اضافه کنید و درب ظرف را ببندید و به خوبی تکان دهید تا مواد به خوبی ترکیب شوند.اجازه دهید فرش کاملا خشک شود تا مواد موثر واقع شوند. فرش را جاروبرقی بکشید تا گرد وخاک و آلودگی از بین برود.این مواد را می توانید برای شستشوی پرده و مبلمان نیز به کار ببرید.

 محلول پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن لکه و آلودگی است. وقتی آن را با جوش شیرین ترکیب کنید می توانید بو را نیز از بین ببرید. ترکیب این دو ماده با یکدیگر یک شامپو فرش عالی را می سازد.

مواد لازم:

 • یک فنجان جوش شیرین
 • یک دوم فنجان پراکسید هیدروژن
 • یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی

ابتدا جوش شیرین را روی لکه ها بریزید، پراکسید هیدروژن را با مایع ظرفشویی درون ظرفی مخلوط کنید و به تدریج به جوش شیرین اضافه کنید و سپس با مسواک یا برسی نرم روی لکه ها بمالید و با حوله یا دستمالی خشک آن را پاک کنید و به مدت 10-15 دقیقه صبر کنید و سپس آن قسمت را جاروبرقی بکشید. در صورت سرسخت بودن لکه ها این روش را تکرار کنید.

شما می توانید از خاک دیاتومه هم استفاده کنید و آن را روی لکه فرش بمالید که پس از چند ساعت لکه از بین می رود.

 شوینده خانگی فرش هایی با رنگ روشن

در این دستورالعمل، از پراکسید هیدروژن به عنوان ماده اصلی به همراه آب گرم استفاده می شود. پراکسید هیدروژن خواص سفید کنندگی داشته و می تواند لکه های سر سخت را از بین ببرد.

این دستورالعمل را نباید برای فرش های تیره استفاده کرد زیرا به رنگ آن آسیب رسانده و فرش را سفید می کند. همانند باقی روش ها، لازم است این محلول را ابتدا در یک گوشه از فرش امتحان کنید.

مواد لازم:

 • 4قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3 درصد
 • 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی
 • 5/1 فنجان آب داغ
 • 5 قطره روغن گیاهی دلخواه

پراکسید هیدروژن، مایع ظرفشویی و روغن را در کاسه ای با یکدیگر مخلوط کنید و آن را به همراه آب داغ در قسمت مخصوص شوینده ماشین فرش شویی بریزید.سپس اقدام به تمیزکردن فرش کنید .

  

سایر مطالب

مطلب قبلی  ـــــــــــــ   مطلب بعدی


 

 

 

 

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب