جمعه
1400/02/03
مرکز فروش 03154750439

روش های از بین بردن لکه خون از روی فرش


 

چگونه لکه های خون را از روی فرش و مبل پاک کنیم ؟

 

 

از بین بردن لکه خون از روی فرش

 

ممکن است گاهی زانوی زخم یا بینی خون آمده فرزندتان باعث کثیف شدن فرش شود. پاک کردن لکه خون آسان نیست، به خصوص اگر روی فرش ریخته شده باشد. برای پاک کردن لکه خون باید سریع اقدام کرد. خون تازه خیلی راحت تر پاک می شود. یادتان باشد، برای پاک کردن لکه خون از آب داغ استفاده نکنید. استفاده از آب داغ به جای برطرف کردن لکه خون باعث ثابت شدن آن روی بافت فرش می شود. برای پاک کردن لکه خون چند روش وجود دارد.

ازبین بردن خون تازه

لکه را با یک پارچه یا حوله سفید و تمیز , کمی پاک کنید. به این صورت که دستمال را روی لکه فشار دهید تا خون تا جایی که امکان دارد توسط پارچه جذب شود. اگر شما با یک لکه خون بزرگ طرف هستید, به منظور شستشوی فرش از لبه های لکه, لکه برداری را به سمت مرکز انجام دهید. این امر مانع از گسترش لکه خون می شود.

لکه را مالش ندهید . این امر باعث می شود لکه بیشتر در الیاف فرش فرو رود.

اسپری کردن با آب سرد. لکه خون را با آب سرد اسپری نمایید و اجازه دهید چند دقیقه به همین صورت باقی بماند. اگر بطری اسپری در دسترس ندارید , در مقابل آب را در حدی بر روی لکه بریزید که تنها فرش مرطوب شود.

هرگز در شستشوی فرش به منظور پاک کردن لکه خون, از آب گرم یا داغ استفاده نکنید , چرا که این کار می تواند باعث ماندگاری لکه خون بر روی فرش شما گردد.در نظر داشته باشید که استفاده از آب به مقدار زیاد و بیش از حد هم می تواند باعث گسترش لکه خون گردد. بنابرین لکه را نمناک نمایید , نه اینکه تماما خیس شود.

تکرار عمل مرطوب کردن و خشک کردن فرش. از یک حوله خشک برای جذب رطوبت استفاده نمایید. در صورتی که لکه همچنان موجود بود, دوباره لکه را مرطوب و بعد از چند دقیقه خشک نمایید. این عمل را تکرار کنید تا زمانی که لکه از بین برود. این روش شستشوی فرش ممکن است چند بار تکرار شود .

هر زمانی که لکه را با حوله جذب می کنید می توانید محل جذب لکه روی پارچه را تعویض نمایید. به این منظور بهتر است از حوله سفید استفاده نمایید.

روش شستشوی فرش با نمک برای ازبین بردن لکه خون . اگر لکه هم چنان باقی است , به جای آب ساده از خمیر دندان و آب استفاده نمایید . خمیر حاصله را بر روی لکه خون بریزید و اجازه دهید برای چند دقیقه بر روی لکه بنشیند. لکه را با استفاده از یک حوله یا پارچه تمیز جذب نمایید .اگر با این روش شستشوی فرش , لکه همچنان باقی بود , این عمل را دوباره تکرار نمایید.

نمک می تواند به الیاف فرش آسیب برساند. بلا فاصله بعد از خشک شدن, آن ناحیه را وکیوم نمایید.

از مواد شوینده رقیق مایع استفاده نمایید . 1-2 قاشق چایخوری مواد شوینده مایع ظرفشویی را به 1 فنجان آب سرد اضافه نمایید . یک پارچه تمیز را با محلول آغشته کنید و بر روی لکه اعمال نمایید . سپس با آب سرد لکه را اسپری نموده و خشک نمایید .

به منظور سرعت بخشیدن به روند خشک شدن از یک فن استفاده نمایید . در نظر داشته باشید که اگر خشک شدن فرش به طول بیانجامد , می تواند باعث بروز لکه های جدید در فرش گردد .

اگر شما فن در اختیار ندارید , چند حوله کاغذی را بر روی ناحیه مرطوب شده , انباشته نمایید و جسمی سنگین مانند کتاب را بر روی آن قرار دهید و اجازه دهید لکه خشک شود .

فرش خشک شده را وکیوم نمایید یا برس بکشید . با انجام این کار الیاف فرش به شکل اصلی خود باز می گردند .

نحوه پاک کردن لکه خون بر روی فرش

پاک کردن لکه خون از روی فرش دستباف

در همه این روش ها توجه داشته باشید که با حوصله کار کنید و نخواهید که خیلی سریع این کار را انجام دهید.

روی فرش فشار وارد نکنید و مقدار زیادی نمک یا جوش شیرین روی فرش نپاشید.

توجه کنید که در مورد فرش دستباف اوضاع کمی سخت تر می شود چرا که فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی ظریف تر است و باید با ملاحظه بیشتری با آن رفتار کرد .برای فرش دستباف به هیچ عنوان از بخار شوی استفاده نکنید بخار و آب گرم می تواند رنگ های فرش دستباف را از جای خود بیرون آید چون رنگ نخ های فرش دستباف از مواد طبیعی است و با آب گرم ممکن است رنگ ها در هم پخش شود و نیاز به قلم زنی فرش پیدا کنند.

برای فرش دستباف می توانید ابتدا از همان دستمال خشک و تمیز استفاده کنید در صورت پاک نشدن از جوش شیرین استفاده کنید.

در هر دو صورت بعد از پاک کردن فرش باید نمک ها و جوش شیرین های اضافی را به خوبی از فرش جدا کنید و نگذارید وارد بافت فرش دستباف شوند و به آن آسیب بزنند.

استفاده از صابون رختشویی و با مایع ظرفشویی هم می تواند برای پاک کردن لکه خون از روی فرش مفید باشد اما در فرش دستباف باید خیلی احتیاط کرد  پیشنهاد ما به شما این است که در مورد فرش دستبافی که لکه آن مقاوم شده با یک کارشناس در این زمینه مشاوره کنید.

پاک کردن لکه خون از روی فرش ماشینی

همه اعمالی که در بالا گفته شد را می توانید بدون نگرانی برای فرش ماشینی استفاده کنید در صورت پاک نشدن لکه می توانید دستمال سفید و تمیز خود را با آب گرم نم دار کنید.

فشار زیادی به فرش وارد نکنید و دستمال را به آرامی و در راستای خواب فرش روی فرش بکشید اگر باز هم زمان بیشتری از لک شدن فرش با خون گذشته بود و لکه به این راحتی ها پاک نمی شد ند می توانید از جوش شیرین و یا سرکه هم استفاده کنید.

به این صورت که پارچه خود را به کمی سرکه سفید بدون بو آغشته کنید و روی فرش بکشید در این زمان اگر کمی نمک هم روی لکه بپاشید تاثیر آن دو برابر می شود.

توجه کنید که از مقدار زیادی سرکه استفاده نکنید و فقط پارچه تمیز خود را به آن آغشته کنید و روی لکه بکشید تا لکه از بین برود  و این عمل را به آرامی و با حوصله آن قدر تکرار کنید که لکه پاک شود.

جوش شیرین هم ماده طبیعی دیگری است که می توانید مثل نمک روی محل لکه بپاشید و با دستمال تمیز نم دار روی لکه بکشید تا لکه از بین برود مثل حالت قبل این عمل را به آرامی انجام دهید.

یک روش دیگری که لکه ماندگار و مقاوم شده است این است ککه از  بخار شوی برروی لکه استفاده کنید . با فشار به سمت لکه خون بخار بگیرید و با دستمال تمیز روی آن بکشید تا لکه از بین برود

بهترین روش ها برای از بین بردن لکه خون بر روی مبل :

1- بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

2- از هیدروژن پروکسید یا همان آب اکسیژنه استفاده کنید. آن را به تشک بمالید و هنگامی که در حال قلقل زدن است لکه ها را با آن پاک کنید. این کار تمام لکه ها را نابود نمی کند ولی آن ها را کاهش می دهد. آن را با دستمالی تمیز، سفید و خشک، پاک کنید.

3- ماده ی شوینده اضافه کنید. یک قاشق غذا خوری از مایع ظرفشویی را با دو فنجان آب سرد در یک کاسه مخلوط کنید، یک پارچه ی سفید را در آن خیس کنید و روی محل مورد نظر قرار دهید. این محل را به آرامی با مسواک بمالید و با یک پارچه ی مرطوب آن را بشویید. در نهایت آن ناحیه را با حوله خشک کنید.

4- شما همچنین می توانید به آب، نمک اضافه کنید و محلول را در یک بطری اسپری، بریزید. این راه نیز برای از بین بردن لکه های خون مناسب است.

5- از جوش شیرین استفاده کنید. در یک کاسه بزرگ یک قسمت جوش شیرین را با دو قسمت آب سرد مخلوط کنید. آن را به وسیله ی دستمالی خشک روی لکه بمالید و اجازه دهید 30 دقیقه روی آن بنشیند. با دستمالی خیس بقیه ی ماده را بشورید و نهایتا با استفاده از حوله آن را خشک کنید.


  

سایر مطالب

مطلب قبلی  ـــــــــــــ   مطلب بعدی


 

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب